8 Şubat 2018

14 Şubat Dünya Öykü günü kapsamında Pan Görsel Kültür Derneği’nde ‘Biri Seni Yazıyor’ isimli bir etkinlik gerçekleştirilecek. Etkinlikte Dünya Öykü Günü üzerine yapılacak konuşmanın ardından kitap haline getirilmiş öyküler okunacak. Bu yıl Pan Görsel Kültür Derneğinde öykü okumalarını yazar Reyhan Yıldırım yapacak. “Öykü hayatı seyretmez, hayattır. Bir çeşit bellek! Miadı dolmadığı ve solmadığı için de tanıktır. Haldun Taner, Orhan Veli Kanık, Kemal Bilbaşar, Vüs’at O. Bener, Başar Başarır, Yavuz Ekinci ve başkalarıyla… Ayırt edici bir insan etkinliğini, öyküyü selamlayalım!” diyen Yıldırım, 14 Şubat’ta Çanakkalelileri öykü dinleyip öykü konuşmaya çağırdı.

Etkinlik, 14 Şubat günü, Mersin Dede Sokak, Pan Görsel Kültür Derneği’nde, saat 18:00’de…

 

Ortadoğu Öğretim Elemanları Derneği Dünya Öykü Günü’nde bir panel düzenleyecek.

Süreyya Köle “Yaşamın Çelme Taktığı Öykü”, Arzu Eylem “İyi Öykü Olmak Zor”, Fulya Bayraktar “Öykülerden Öykü Beğenmek/Edebiyat Dergileri”, M. Sadık Aslankara “Öyküyü Yazdırıp Uçurmak, Öykücüyü Eleştirip Ürkütmek” başlıklı sunumlarıyla ve Derya Derya Yılmaz öyküsüyle panelde yer alacak.

Panel 14 Şubat 2018 Çarşamba günü, saat 14:30’da, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi KKM D Salonu’nda gerçekleşecek.

 

14 Şubat Dünya Öykü günü Hatay’da da kutlanacak. Antakya Harf Kitabevi’nde yapılacak olan etkinliğe Onuncu Köy gazetesi yazarı, gazeteci Erhan Palabıyık’la birlikte Muhsin Boz, Musa Artar, Edip Yeşil, Murathan Çarboğa, Gül Güler Kalem, Ferit Sürmeli, Yaser Bereketoğlu, Halil İbrahim Yıldız, Faruk Bal, Erkan Tuncay gibi şair, yazar ve araştırmacılar katılacak. “İnsan Öyküsüyle Var!” sloganı ile düzenlenen etkinlikte öykü ve yazarlık üzerine söyleşiler düzenlenecek.

Etkinlik Antakya Harf Kitabevi’nde, 11 Şubat 2018 tarihinde saat 14:00’te başlayacak.

 

Hatay’da Dünya Öykü Günü’nde Eğitimci-Yazar Sevinç Çevik ile “Neden Okumuyoruz?” konulu bir etkinlik düzenlenecek.

Yazar Sevinç Çevik, 1988 doğumlu ve Edebiyat Öğretmeni olarak görev yapıyor. X Large Yayınları’ndan çıkan “Şehrazat” isimli yayınlanmış bir kitabı bulunuyor.

Etkinlik 14 Şubat 2018 saat: 10:15’te, İskenderun İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’nde yapılacak.

 

 

Bursa’daki Dünya Öykü Günü buluşmaları Nilüfer Kütüphaneleri ve Bursa Yazın ve Sanat Derneği-BUYAZ işbirliğiyle devam ediyor. Bursa’da onuncu yılını tamamlayan Dünya Öykü Günü buluşmaları, 70’lerin başında yazmaya başlayan, 1988’de “Kuş Boranı”, 2002’de “Şerul’da Beklemek” adlı öykü kitaplarının yazarı, 2000 yılı Ocak ayında, İzmir’de, “Agora Yeni Binyıl Kültür Sanat Edebiyat” dergisini çıkarmaya başlayan ve halen bu derginin yayın yönetmenliğini yapan Hasan Özkılıç’ı ağırlıyor.

Etkinlik 17 Şubat 2018’de, saat 19:00’da Bursa’nın Nilüfer ilçesinde, Nazım Hikmet Kültürevi’nde gerçekleşecek.

 

Edebiyat: Kendine ait Bir Dünya

Kuşadası’nda Dünya Öykü Günü için yazar Kerem Işık ile öykü kitapları üzerine bir söyleşi düzenlenecek.

Söyleşi 14 Şubat 2018 Çarşamba günü saat: 15:00’te Kuşadası F. Özel Arabul Kültür Merkezi ve Müzesi- KUAKMER’de.

 

 

Dünya Öykü Günü bu sene Datça’da da kutlanacak.

M. Özgür Mutlu, Kamil Erdem, Ayşegül Çelik, Güler Yücel, Suna Güler, Hasan Gürkan ve Birten Naliş öykülerini, ressam İbrahim Çiftçioğlu ise öykü günü bildirisini okuyacak.

Etkinlik 14 Şubat Çarşamba günü, saat 18:30’da İskele Mahallesi Ambarcı Caddesi 60 Sokak Sahafiye Datça’da.

 

 

Konak Belediyesi’nin düzenlediği 16. İzmir Öykü Günleri, 16 Şubat 2018’de başlıyor.

Etkinliklerin bu yılki onur konuğu, Cemil Kavukçu olacak. İzmir Öykü Günleri bu yıl, “Dünyada ve Edebiyatta Yersizlik Yurtsuzluk” ana temasıyla gerçekleştirilecek. 2018 Dünya Öykü Günleri bildirisini ise yazar Feyza Hepçilingirler kaleme alacak ve okuyacak.