Çekya eski Cumhurbaşkanı Václav Havel’in anısına verilen Václav Havel Kütüphane Vakfı’nın her yıl verdiği ödülün sahibi belli oldu. 2019 Risk Altındaki Cesur Yazara Huzuru Bozma Ödülü (Disturbing the Peace Award) bu yıl yazar Aslı Erdoğan’a verilecek.

Václav Havel’in anısına verilen ödüle sahip olacak isim, her yıl kitabı İngilizce yayımlanmış yazarlar arasından belirleniyor.

Vakfın bu yılki ödülü için belirlenen diğer adaylar; cezaevindeki gazeteci ve yazar Ahmet Altan, Gazze’de yaşayan Filistinli yazar Atef Ebu Saif, Burunduli yazar Ketty Nvyabandi ve Fransa’da yaşayan Brezilyalı yazar Marcia Tiburi.

Taş Bina ve Diğerleri öykü kitabının yazarı ve insan hakları alanında uzun yıllardır çalışmalar yapan yazar Aslı Erdoğan, Özgür Gündem gazetesine yönelik açılan dava kapsamında yargılanmış, dört buçuk aya yakın cezaevinde kalmıştı.

Ödülü 2018 yılında Çinli yazar Liao Yiwu , 2017 yılında Kürt romancı Burhan Sönmez ve 2016 yılında Birmanyalı yazar Ma Thida almıştı.

İnsan haklarına dikkat çekmek için verilen ödül 26 Eylül’de New York Bohemian National Hall’de düzenlenen bir törenle sahiplerine takdim edilecek.