Yazarlarımıza, şairlerimize, edebiyatçılarımıza hayatlarını değiştiren, onları en çok etkileyen kitapları sorduk…

 

Şu an okuduğum kitap:

Tedirginliğin Kadınlığı, Binnie Kirshenbaum’dan. Ara ara da Spencer Holst’un Büyücünün Kızı’ndan Öyküler. İkisi de masamda.

 

Keşke ben yazsaydım dediğim kitap:

Aslında yok. Kimse kızmasın.

 

Beni en çok düşündüren kitap:

Kötü metinler beni çok düşündürüyor. Üzülüyorum.

 

“Bir kitap okudum ve hayatım değişti” dediğim kitap:

Üzgünüm böyle bir kitap yok ya da sevdiğim her kitap birazcık zihnimi değiştiriyor, sonrasında hayatımı. Ama bi’saniye, adından emin değilim ama kesin inançlılık üzerine bir kitap okumuştum lisedeyken.

 

Beni kahkahalarla güldüren kitap:

Ne kadar komik olursa olsun, kitap okurken sesli ya da sessiz gülemiyorum.

 

Beni en çok ağlatan kitap:

Sanırım Çocuk Kalbi’ydi. Sonrasında hiç ağlamadım.

 

Okumadığım için utanç duyduğum kitap:

Okumadan bunu bilemiyorum. Okurken, çok iyiyse benim için, azıcık bu duyguyu hissediyorum. Okuduktan sonra tamamıyla geçiyor. Sevdiğim tüm kitaplarda böyle.

 

En çok abartılan kitap:

Bana göre yok. Ama piar’ı, reklamı iyi yapılmış kitaplardan söz ediyorsanız onlar da abartı sayılmaz. Dünya para ve emek sarf ediliyor.

 

Gölgede kaldığını düşündüğüm kitap:

At Least We Can Apologize diye bir roman. Ama geç de olsa gün ışığına çıkacak. Ülkemiz okuru için söylüyorum.

 

Çocukluğumun ilk kitabı:

Çocuk Kalbi’ydi.

 

Arkadaşlarıma hediye olarak aldığım kitap:

Birisine hediye kitap almaktan korkuyorum. Ya benim kadar beğenmezse diye. Mesela, kitap tavsiye etmek de çok zor. Tavsiye ettiğimin vaktine değil sadece, entelektüel kapasitesine de ipotek ya da sınır koyuyormuşum gibi hissediyorum.

 

En sevdiğim biyografi kitabı:

Bernhard’ın tüm kitapları. Aslında anlattığı başkalarının hayatları.

 

 

Sedat Demir – Özyaşam Öyküsü

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. Walter Benjamin ve Walter Ong üzerine Sözlü İletişim konulu doktora düzeyindeki tez çalışmasını tamamladı. VarlıkKitap-lıkNotosRadikalPost Öykü,Cumhuriyet Kitap gibi birçok mecrada kritikleri, öyküleri ve söyleşileri yayımlandı, sekiz derleme çalışmasında öyküleriyle yer aldı.

Uzun yıllar editörlük mesleğinin içinde yer aldı ve kurmaca ve kuramsal metinlerin çevirisiyle uğraştı. Türklerin Tarihi (Lord Eversley-Sir Valantine Chrill) ve Yahudi Devleti(Theodor Herzl) kitapları, yazarın çevirdiği eserlerdir.

Demir ayrıca, “Kurmaca İşler” adlı seminerler dizisinin yöneticiliğini üstlenmiştir. Yurtiçinde edebiyat festivallerinde moderatörlük yapan yazar, Hollanda’da European Literature Night’da ülkemizi kurmaca yapıtıyla temsil etmiştir.

Yazarın Küçük Paris Fena Öksürüyor adlı kurmaca yapıtı, ve Umberto Eco ve Yazınsal İletişim: Yazı ve Yorum adlı çalışması 2016 yılında yayımlandı. Demir aynı zamanda, kurucusu olduğu Dedalus Kitap Yayıncılık’ta yayın yönetmenliği görevini sürdürmektedir.