Akılla Bir Konuşmam Oldu adlı kitap, Fazıl Say’ın üçüncü kitabı.

Fazıl Say’ın bu eseri bir önsöz ve “Dünyam”, “Yüzler”, “Şairlerim”, “Çocuklarım” adlı dört bölümden oluşuyor.

Önsözde piyanist, besteci Fazıl Say kitabı hakkında bilgi verip kitabın her bölümünde nelerden söz ettiğini kısaca açıklıyor.

Kitabın “Dünyam” adlı bölümünde Fazıl Say, yoğun sanat hayatı içinde nasıl bir yaşam sürdüğünü, yıl içinde yurt dışında gerçekleştirdiği yaklaşık yüz yirmi konserde nerelerde ikamet ettiğini, neler yaptığını, neler yiyip içtiğini, konserlerin öncesinde ve sonrasında neler yaşadığını, neler hissettiğini, ne tür zorluklarla ve güzelliklerle karşılaştığını dile getiriyor bütün doğallığıyla. Bu bölümde Türkiye’deki yaşantısına ilişkin de bilgiler veriyor yazar. Kızı Kumru’yla olan ilişkisinden ve evinde beslediği kedisinden, köpeklerinden söz ediyor. Fazıl Say bu bölümde yer yer Türkiye’de, o dönemde yaşanan güncel olaylara ve kendi yaşadıklarına dair görüş ve düşüncelerini dile getiriyor. Kendi yaşamına ilişkin samimi açıklamalar yapan Fazıl Say, gelecekte gerçekleştirmek istediği sanatına dair planlarından ve ulaşmak istediği hedeflerden de söz ediyor.

Kitabın ikinci bölümü olan “Yüzler”de Fazıl Say, çocukluğundan itibaren hayatına girmiş insanlardan, sanatçı dostlarından, babası Ahmet Say’ın çoğu “İkinci Yeni” şairi olan arkadaşlarından, eserlerini üretirken, sanatını icra ederken kendisine destek veren dostlarından söz ediyor.

Kitabın “Şairlerim” adlı üçüncü bölümünde, çocukluk döneminde babası yazar Ahmet Say’ın çıkarmış olduğu “Türkiye Yazıları” adlı derginin yazarları olmaları münasebetiyle katıldıkları yemekli içkili toplantılardan bir kısmını tanıdığı, çoğu” İkinci Yeni” şiir akımının üyeleri olan, Edip Cansever, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Metin Altıok, Ece Ayhan, Gülten Akın gibi sanatçıların şiirlerinden bestelediği eserler hakkında bilgi veriyor. Fazıl Say kitabın bu bölümünde, çoğu babasının arkadaşı olan şairlerle ilişkilerine, yukarıda adı geçen şairlerin ve başka şairlerin şiirlerini besteleyerek oluşturduğu, “İlk Şarkılar; Yeni Şarkılar ve Güz Şarkıları” adlı albümlerden ve eserlerdeki şarkıları icra eden ses sanatçılarından söz ediyor.

Fazıl Say, “Çocuklarım” başlıklı son bölümde, eserlerinden ve eserlerinin oluşum süreçlerinden bahsediyor. Eserlerini oluştururken ya da icra ederken içinde bulunduğu ruh halinden, yaşadığı sıkıntı ve kaygılardan söz ediyor.

Fazıl Say’ın hayatını her yönüyle anlatan Akılla Bir Konuşmam Oldu adlı kitabını mutlaka okuyun.

 

Fazıl Say, Akılla Bir Konuşmam Oldu, Doğan Kitap, 2017.