02 Mayıs 2018

İlk olarak 2010 yılında düzenlenmeye başlayan Çocukluk Bizde Kalsın Çalıştayı’nın bu yıl dokuzuncusu İstanbul’da, Çocukluk Bizde Kalsın Derneği Sarıyer Belediyesi, Çanakkale Kepez Belediyesi ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ortaklığında Sarıyer Belediyesi Edebiyat Günleri kapsamında 10-13 Mayıs tarihleri arasında düzenleniyor.

Bu Çalıştay’ın amacı genel olarak “çocuk ve edebiyat” ilişkisi konusunda uzmanların, farklı disiplinlerden bu alana ilgi duyan herkesin ve bu alandaki eğitimcilerin, öğrencilerin ve sanatçıların bilgi ve deneyimlerini paylaşabilmelerine zemin oluşturabilmek. Çalıştay süresince alanla ilgili bilgi ve deneyim paylaşımlarının yanı sıra sorunların da dile getirilip irdelenmesi ve ortaklaşa çözüm yolları aranılması da planlanıyor.

Farklı üniversitelerden uzmanların ve öğrencilerin katılımının ve farklı kurum ve görev yerlerinden eğitimcilerin ve sanatçıların Çalıştay’a katılarak katkı sunmalarının beklendiği Çocukluk Bizde Kalsın Çalıştayı’nın bu yılki sloganı, “Kelimelerden Dünyalar Yaratmak”.

9. Çocukluk Bizde Kalsın Çalıştayı’nın Düzenleme Kurulu

Sema Güzey Kandemir (ÇBKD), Saadet Göne Ergenç (Sarıyer Belediyesi), Cengiz Kahraman (Sarıyer Belediyesi), Özcan Aydın (Sarıyer Belediyesi), Serap Genç (Sarıyer Belediyesi), Mine Şahinbolat (Öğretmen), Seda Bağlar (ÇBKD), Hülya Kaya (ÇBKD), Tuğçe Akdeniz (Öğretmen), Betül Deli (ÇBKD), Umut Gez (ÇBKD), Didem Ekinci (Uzm), Sevtap Açıkgöz (İst. Yeni Yüzyıl Üni), Burak Kaan Yılmazsoy (İst. Yeni Yüzyıl Üni), Selin Vardar (İst. Yeni Yüzyıl Üni), Merve Karabacak (İst. Yeni Yüzyıl Üni), Nurdan Sağ (İst. Yeni Yüzyıl Üni), Alperen Furkan Arpaç (İst. Yeni Yüzyıl Üni), Lezgin Tekin (İst. Yeni Yüzyıl Üni), Semanur Korkusuz (İst. Yeni Yüzyıl Üni) ve Rasim Mutlu (İst. Yeni Yüzyıl Üni)

 

9. Çocukluk Bizde Kalsın Çalıştayı’nın Davetli Konukları

 

Ayla Çınaroğlu

1939 yılında Ankara’da doğdu. 1961 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Grafik Sanatlar Bölümü’nü bitirdi, grafiker olarak çalıştı.

1972 yılından bu yana çocuklar için yazıyor ve kitaplarından bir bölümünü resimliyor.

Öykü ve şiirleri çeşitli çocuk dergilerinde yayımlandı, yurt içinde ve Hollanda için basılan Türkçe ders kitaplarında yer aldı. Yurt dışı çeşitli basın organlarında yazar ve çizer olarak tanıtımı yer aldı.

Pek çok okulda, çocuklara kitabı sevdirme ve okuma alışkanlığı kazandırma amaçlı söyleşi yaptı.

1990–93 yıllarında yurt içinde ve dışında sergilenen Güngör Dilmen’in Ben Anadolu oyunu için giysi, çevre tasarımı ve uygulamalarını yaptı.

Oyunları Devlet Tiyatroları ve İstanbul Şehir Tiyatroları repertuvarlarına alındı.

Kuzguncuk Yerel Tiyatrosu’nda (1988), İzmir Devlet Tiyatrosu’nda (1993), Masal Gerçek Tiyatrosu’nda (1998), Ankara Devlet Tiyatrosu’nda (2004-2005) Erzurum Devlet Tiyatrosu’nda (2010) oyunları sahnelendi.

 

Firuze Engin

 

1984 yılında Edirne’de doğdu. Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı’ndan mezun oldu. 2006 yılında kurucuları arasında yer aldığı Tiyatro BeReZe ile çalışmaya başladı.

Tiyatro BeReZe bünyesinde, Ama Bana Lazım adlı çocuk oyununu Elif Temuçin ile birlikte yazıp yönetti. Aynı oyunda oyuncu-kuklacı olarak rol aldı. Sevim Ak’ın yazdığı Kayıp Eşya Bürosu adlı öyküyü, Elif Temuçin ile birlikte sahneye uyarladı, aynı oyunda oyuncu-kuklacı olarak rol aldı. Metnini oyuncular ve yönetmenin kolektif olarak hazırladığı Kırmızı Ayakkabılı Kadınlar adlı oyunda rol aldı.

Tiyatro Oyunbaz bünyesinde sahnelenen BernardaAlba’nın Evi, Stüdyo4 İstanbul bünyesinde sahnelenen Olmamış Mı? adlı oyunlarda oyuncu olarak yer aldı.

Tiyatro BeReZe bünyesinde sahnelenen Sadece Bir Gün adlı oyunda oyuncu olarak yer almaya devam etmekte.

Yazdığı Hıdrellez adlı oyun 2013-2015 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir  Tiyatroları’nda, 2016-2017 sezonunda Van Devlet Tiyatrosu’nda sahnelendi.

Yazdığı Cambazın Cenazesi adlı oyun 2014-2016 yılları arasında İkinciKat Tiyatro’da sahnelendi. Bu oyunla 2015 Afife Tiyatro Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkut özel ödülünü kazandı. Bu metin NotaBene yayınları tarafından kitap olarak basıldı.

2015-2016 yılları arasında İkinciKat Tiyatro’da sahnelenen Kar Küresinde Bir Tavşan adlı oyunun yönetmenliğini yaptı.

Yeni E dergisinde 2017 yılında düzenli olarak öykü ve çizimleri yayınlandı.

Tiyatro BeReZe bünyesinde, çocuklar ve yetişkinler için tiyatro çalışmalarını sürdürüyor. Çocuklar için yaratıcı yazarlık eğitimleri veriyor; bağımsız olarak senaryo ve oyun yazarlığı yapmaya devam ediyor.

NotaBene yayınlarının hazırladığı Anti prensesler & Anti Kahramanlar serisinin Aysel Gürel kitabının hazırlıklarına devam ediyor.

 

Ahmet Naç

 

23 Nisan gecesi çocuk bayramında Manisa’nın Akhisar ilçesinin bir köyünde dünyaya geldi. Ortaokul ve Lise yıllarında Hababam Sınıfındaki “Ahmet” olarak anılmış. Ne olmak istediğine bir türlü karar veremeyince bütün meslekleri aynı anda yapabileceği tek iş olan öğretmen olmaya karar vermiş. Şimdi ise öğrencileriyle birlikte film yıldızı, senarist, yönetmen, ressam, sporcu, tiyatrocu, şair, müzisyen, radyo ve söyleşi yapımcısı, komedyen, moderatör, koordinatör, dekorasyon ustası, tekniker, boyacı, tasarımcı ve rapçi olarak hayatına devam ediyor. Boş vakitlerinde ise gözlüğünü ve takım elbisesini çıkarıp pelerinini takarak çocukların süper kahramanlığını yapmaktadır.

 

Sevtap Açıkgöz


2005 yılında Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği alanından mezun oldu. İngiltere’ de Stanton School of London’da dil eğitimini tamamladığı sırada Papillon Montessori Anaokulu’nda Deneyim Kazandı. Türkiye’ye geri döndükten sonra özel kurumlarda beş yıl anaokulu öğretmenliği yaptı. Bu sırada İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. California Berkley Üniversitesi Lawrance Hall of Science da GEMS eğitimi aldı. Doktora eğitiminde tez aşamasındadır…

Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim Akademisi’nde eğitim koordinatörlüğü yaptı. Nisan Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde Oyun Terapisi ve Fillial Terapi eğitimleri aldı. Bahçeşehir SBK Çocuk ve Aile Danışmanlık Merkezi’nde Oyun Terapisi ve Fillial Terapi çalışmaları yaptı. Ebeveynlere davranış problemleri, okula uyum, kural koyma, kardeş kıskançlığı, ölüm, boşanma gibi yas durumlarında destek çalışmalarında bulundu. Halen Yeni yüzyıl Üniversitesinde Çocuk Gelişimi bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

 

Burak Kaan Yılmazsoy

Burak Kaan Yılmazsoy; 1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da,  lise eğitimini Tarhan Lisesinde tamamlayarak, 2003 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Mimarlık bölümünde burslu yüksek öğrenimine başladı. 2007 yılında bölüm birincisi-fakülte üçüncüsü olarak mezun oldu. 2007 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Şehircilik Programında burslu Yüksek Lisans eğitim çalışmalarına başladı. Bir dönem öğrenci asistanlık görevinde bulunduktan sonra, 2008 yılında Erasmus programı kapsamında rektörlük bursuyla Hollanda’nın Eindhoven kentinde eğitim aldı. 2009 yılında yüksek lisans çalışmalarını tamamladı. Doktora eğitimine 2012 yılında başladı ve Bakü’de ortak bir proje kapsamında devam etmekte. En önemli projesi olarak amatör bir tiyatro kulübü kurup bireysel yönettiği çalışmanın sonucunda Haldun Dormen Sahnesinde kendisinin de rol aldığı ÇYDD “Bir Işık da Siz Yakın” projesine yardım gecesi organizasyonunu düzenlemesidir. Eğitim Sen, ÇYDD ve bazı Engelli Dernekleri başta olmak üzere birçok yardım projelerinde destek ekipte yer aldı ve almaya devam ediyor. Mimarlar Odası bünyesinde ÇED Danışma Kurulu ve İTEK Üyeliği, 3 No’lu Kurul Gözlemciliği, Mimarlık Vakfı Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı kurucu ve 1. Dönem Yönetim Kurulu Sekreterliği ve 44.Dönem Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu, ÇYDD Şişli Şube Başkan Vekilliği görevi bulunan Yılmazsoy, ÇYDD Genel Merkez Eğitimciliği, SDD üyeliği yanısıra, bazı sivil toplum çalışmalarında da aktif faaliyet göstermektedir. Sakarya Üniversitesi’nde başladığı akademik çalışmalarına İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi kadrosuyla devam etmekte, bilimsel birçok ulusal ve uluslararası makaleleri bulunmaktadır.

 

Gonca Mine Çelik

Gonca Mine Çelik 1985 yılında Konya’da doğdu, Kadıköy’de yaşıyor. Ankara Üniversitesi ve Tübingen Üniversitesi’nde Eğitim Bilimleri okudu. Çocuk kitapları yazıp resimliyor, günlük hayatta başına gelenleri hikayeleştirip resmetmeyi seviyor. Yazıp resimlediği bazı kitaplar: Çevreci Domates Çeri, Koyunlar Gibi Yünümüz Olsa, Çiçekli Şiirler.

 

Hatice Kapusuz

ODTÜ Uluslararası İlişkiler mezunu. Akademik olarak yoksulluk, halk kültürü, toplumsal hareketler alanlarında çalışmalar yürüttü. Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Öğrenci Yaklaşımları Derneği, AF Örgütü, Gündem Çocuk, Ka.Der Ankara gibi sivil toplum örgütlerine yer aldı. 2014 – 2016 Döneminde Ka.Der Ankara yönetim kurulu başkanlığı yaptı. Halen STGM bünyesinde toplumsal cinsiyet eşitliği, ayrımcılık, gönüllü yönetimi, örgütlenme, stratejik planlama gibi alanlarda kapasite güçlendirme faaliyetlerini yürütüyor. Aynı zamanda çocuk kitaplarının ve masalların takipçisi. Türkçe ve diğer dillerde çocuk kitapları biriktiriyor. Çocuk kitapları hakkında bilgiler paylaştığı Evvel Zaman Söylencelerim adında bir bloğu ve Evvel Zaman Kitaplığı adında bir Facebook sayfası var. Buralarda eşitlik, farklılık, ayrımcılık, toplumsal cinsiyet gibi temalara uygun iyi çocuk kitapları örneklerini paylaşmaya çalışıyor. Bir süredir de Duvar gazetesinde çocuk kitapları tanıtıyor.

 

Sevinç Koçak

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü mezunu. 1992 yılından bu yana çocuklarla yaratıcı drama, yaratıcı yararlık, dans, ritim ve tiyatro çalışmaları yapıyor. Ebeveyn kaybı yaşamış ve savaş travması görmüş çocuklarla psiko drama destekli yaratıcı drama çalışmaları yapıyor. Çocuklara dikte edilen toplumsal cinsiyet rolleri üzerine çalışıyor.

Notabene Yayınevi’nin çocuklar için hazırladığı “Anti Prensesler ve Anti Kahramanlar” serisinin editörlüğünü yapıyor. İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu üyesi.

BirGün ve Gündem gazetelerine, Yeni E Dergisi’ne, Kör Kâtip, Haber Fabrikası ve Fraksiyon internet sitelerine, çocuk edebiyatı, edebiyat eleştirisi ve kültür sanat alanında yazılar yazdı. 2009-2013 yılları arasında Atılım Üniversitesi’nde; Yaratıcı Drama, Oyun Analizi ve Tiyatro Tarihi dersleri verdi.

2014 – 2016 yılları arasında Halkbank Kültür Sanat sayfasının Ankara sergileri değerlendirme yazılarını yazdı. Devlet Tiyatrosu oyunlarında dans çalıştırıcısı, koreograf asistanı, oyuncu olarak görev aldı. Yurt içi ve yurt dışında alana dair çok sayıda workshop ve Çalıştay’a katıldı, atölyeler düzenledi.

 

Sibel Öz

Sibel Öz, 1973 yılında İstanbul Üsküdar’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi.

En Çok Seni Bekledim (Agora Yayınevi, 2006), Serçeler Ölürse (Notabene Yayınevi, 2012) ve Yokuş Yukarı İstanbul (Notabene Yayınevi, 2015) adlı öykü kitaplarının yazarıdır.

Kıyıya Vuran Dalgalar (Notabene Yayınevi, 2012), Pabucu Yarım (Notabene Yayınevi, 2013) ve son olarak Ayşegül Tözeren ile birlikte Korkma Kimse Yok (Notabene Yayınevi, 2014) adlı kolektif kitapları hazırlamıştır. Çeşitli dergi ve basın mecralarında yazılar yazmakta, Notabene Yayınevi’nde edebiyat editörlüğü görevini sürdürmektedir.

 

Nilüfer Kuyaş

Nilüfer Kuyaş 1954 yılında İstanbul’da doğdu. Robert Kolej mezunu. ABD’de Wellesley College’den felsefe lisansı, Boğaziçi Üniversitesi’nden sosyal psikoloji masteri aldı. Bir süre İngiltere’de doktora çalışması yaptı. 1982-1993 yıllarında Londra’da BBC Türkçe Yayınları’nda yapımcı ve sunucuydu. Milliyet gazetesinde “Entelektüel Bakış” sayfasının editörü ve yazar olarak çalıştı; üç yıl süreyle NTV’de yayınladığı “Kritik” adlı sanat kültür programına 1997’de Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nin Televizyon Ödülü verildi. 2000 yılından beri yalnızca edebiyatla uğraşıyor. Karasevda Kitabı (Can Yayınları, Temmuz 2015), Yok Adam (Can Yayınları, Mayıs 2014), Serbest Düşüş (Can Yayınları, Eylül 2013), Başka Hayatlar (Can Yayınları, Ağustos 2012), Ada’daki Ev (Can Yayınları, Eylül 2011) ve Yeni Baştan (Oğlak Yayıncılık, Mayıs 2007) adlı kitapların yazarıdır.