Manos Kitap Genel Yayın Yönetmeni C. Hakkı Zariç ile Yayıncılık Üzerine Söyleşi

6 Ekim 2018

 

Bildiğimiz gibi Manos Kitap, henüz 1 yıllık bir yayınevi. Ekim 2017’de kuruluşunu ilan etti. Manos Kitap’ı okurlara nasıl ifade edersiniz? Yayıncılıkta nasıl bir yer ifade edecek?

Bir yıllık geçmişi var gibi yayınevinin, ama öncesine ilişkin çok fazla şey söylenebilir. 30 yıla yakın bir yayıncılık geçmişi olan birikimin paradigması devam ediyor. Oradan öğrendiklerimizle yayıncılık yapıyoruz. Bir yılda 15 kitap yayımladık; yüzlercesini daha önce yayımladığımız gibi.

 

Genç ve yeni yazarların Manos Kitap’tan içeriye girmesinin ön koşulları nedir?

Editöre dosyayı gönderirken yazarın/ şairin adını çıkarıyoruz; yani sadece yazı ulaşıyor editöre. Genç mi, yaşlı mı, tanıdık mı fark etmez. Editör sadece yazılı olanı okuyup fikrini yazıyor. Bazen bir dosyayı farklı iki editöre okuttuğumuz da oluyor ama kimse kimin dosyasını okuduğunu bilmiyor açıkçası. Bu yöntemi sadece çeviri dosyalarında kullanmıyoruz. Şair ve yazarlar, dosyalarının okunup değerlendirileceğine ve onlara bir dönüş yapılacağına emin olabilir. Genç ya da değil fark etmez…

 

Yayınevinize gelen telif dosya başvurularının türlere göre dağılımı hakkında neler söylemek istersiniz?

Şiir, öykü ve eleştiri kitapları yayımlıyoruz. Yayıncılıktaki ısrarımızı bunlar oluşturuyor. Telif ya da çeviri olabilir, fark etmez.

 

Yayımlanmaya değer bulmadığınız dosyalarda yazar adaylarının önünü açmak için görüşlerinizi ve önerilerinizi paylaşır mısınız?

Bunu büyük oranda yapmak için özellikle gayret ediyoruz. Evet, birkaç cümle ile yayımlayamayacağımızı ilettiğimiz de oldu ama bu kesinlikle dosyanın okunmadığı anlamına gelmez. Gelen dosyaların tamamına yakını için hazırladığımız raporları gönderdik. Basılsın ya da basılmasın her dosya bir editör raporunu hak eder. Rapor gönderemediğimiz şair ve yazarlar bizi bağışlasın lütfen…

 

Pek çok yayınevinin şiir dosyaları basmadığını görüyoruz. Manos Kitap, diğer edebi türler yanında şiir kitabı da yayınladı; şiire dönük yaklaşımınız nedir? Neden çoğu yayınevi şiir kitabı yayınlamıyor sizce?

Şiir kitaplarının raf ömrü ve okuru çok az. Haliyle yayınevi kendini çevirebilmek için geri dönüşünü kısa sürede alacağı kitapları tercih ediyor. Bizim için dosyanın niteliği ve potansiyel okur kitlemize ulaşabilmesi önemli. İyi şiiri kim yayımlamak istemez ki… Zaten Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri’ni Gıda-İş Sendikası’yla birlikte yürüttüğümüzü düşündüğünüzde yazılana dair ayrıntılı bir fikir edinebilirsiniz.

 

Kurdaki ani yükseliş yayın programınızda herhangi bir değişikliğe yol açacak mı?

Açmaz olur mu? Maalesef. Yerli ve milli kâğıdımız olmadığı gerçeği kitap ve derginin basım maliyetini hayli katladı. Bunun için oldukça yazılıp çizildi gazetelerde. Tekrar etmeye gerek yok ama en çok da bizim gibi butik yayınevleri etkilendi bundan.

 

Sonbahar kış döneminde okurları hangi sürprizler bekliyor?

Belki biraz daha az kitap yayımlayacağız ama mümkün olduğunca yeni kitaplarla, özellikle İstanbul Kitap Fuarı’na hazırlıklarımız sürüyor. Şiir, öykü ve eleştiri kitapları yayımlayacağız gelecek zamanda da…

 

Hakkı Zariç Özyaşam Öyküsü

5 Ocak 1972’de Kars’ın Susuz ilçesinde doğdu.Düşünceleri nedeniyle çeyrek yüzyılın yarısı kadar ranzada yatıp kalktı. Arkadaşlarıyla birlikte “Ağır Ol Bay Düzyazı” dergisini çıkardı. Evrensel Kültür, İzlek, Öteki-siz, Uç, Kirpi, Rüzgâr, Bireylikler gibi dergilerde yazı ve şiirleri yayımlandı, yayımlanıyor. Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Evrensel Kültür dergisi ve Evrensel Basım Yayın’da editörlük yaptı, Hayat Televizyonu’na edebiyat belgeseli hazırladı. Evrensel gazetesinde haftalık Pazar yazıları yazıyor. Şiirleri çeşitli dillere çevrilen Zariç, Yeni e dergisi ve Manos Kitap’ta editörlüğe devam ediyor.

Kitapları: Ağzımızın Yanmışlığıyla, Gerçek Sanat Yayınları, Mayıs 1999, Keşke Hiç…, Hera Şiir Kitaplığı, Mayıs 2001, Şairlere Mektuplar, Bizbize Yayınları, Ekim 2006, Senli, Bizbize Yayınları, Ekim 2006, Sıfır, Komşu Yayınları, Aralık 2014, Utanç ve Onur (Ortak Kitap), Evrensel Basım Yayın, Nisan 2015, Toz Kadınları, Notabene Yayınları, Ekim 2015, Zona, Manos Kitap, Ekim 2017.

“Keşke Hiç…” şiiriyle “Mısralık 2000 Gençlik Şiir Ödülü”nü, “Sedef Hanım”, “Yaprak Hanım” ve “Nehir Hanım” yazılarıyla da 2008 Behzat Ay Yazın Ödülü’nde 2.lik ödülü aldı. 2017 yılında BUYAZ Şiir Onur Ödülü’ne değer görüldü. Üyesi olduğu TYS’de 17. ve 18. 19. dönem yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yaptı. PEN üyesidir.