Yazar Hüseyin Peker ile Hüseyin Bul Söyleşisi

10 Temmuz 2018

 

Özellikle sevdiğiniz bir kelime var mı?

Mermer, baharat…

 

Sizi ne heyecanlandırır, en son ne zaman, ne için heyecanlandınız?

Kalp atışlarımı seçemiyorum.

O kendiliğinden geliyor. Nedenini bilebilsem?

Bazen bir kaş-göz ışıltısı, bazen bir güler yüz,

bazen parmaklar arası bir kıpırdanma.

 

İnsanın hangi hali sizi rahatsız eder?

Kötülük içeren her bakış, her türlü söz,

Kısaca kötücül olan hiçbir şeyden yana biri değilim ben.

 

Aidiyet duygunuz var mı?

Sevdiğim bana aittir.

 

Edebiyat ne işe yarar?

Edebiyat dolaylı bir anlatım aracı olarak kullanılırsa, çok şeydir bende. Kısaca benzetmekle anlaşılır her şey. Bir nesneyi, olayı benzetmeden anlatırsanız, kupkuru olur. Benzetmek edebiyatın aynasıdır. Hatta ta kendisidir. Gerçeği çoğaltan şeydir, görüntüye boğmak.

 

Türkiye’de edebiyat dergilerinin “vurucu” etkisi azaldı mı?

Edebiyat dergileri geçmişte olduğu gibi değil tabi. Bir süreç mi bilmem? Yeni Dergi’nin (Memet Fuat) Papirüs’ün (Cemal Süreya) getirdiği azamet ve aşıladıkları yüce edebiyat sevgisi azaldı gitti aralıklarla. Yalnız o mu? Şiire olan ilgi şekil değiştirdi. Azalmadı, azaltıldı. Okurun da işbirliğiyle.. Bunu diriltmek zaman alacak. Gençlerin bir dilimine güveniyorum ben. Nasıl olursa olsun silkineceklerdir.

 

Güldürü, komedi deyince aklınıza kim geliyor?

Jacques Tati.

Çalışmak gerçekten de kutsal mıdır?

Çalışmak zaman kaybıdır, tembellik de öyle.. Bence çalışmayı hayırlı yolda yaparsak, kısaca zamanı boşa geçirmezsek, sonuç olarak çalıştıklarımız bazı (değerlerin ortaya dökülmesine) vesile oluyorsa çalışalım, yoksa boşa sallanan küreklerin tembellikten farkı yok. Çalışmak enerji tüketmek  olarak anlaşılmamalıdır.

 

Hüseyin Peker – Özyaşam Öyküsü
Şair ve yazar. 29 Mayıs 1946, İzmir doğumlu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Yüksek Okulu mezunu.
Edebiyata 1965 yılında şiir yazarak başladı. Eleştiri ve deneme yazılarıyla, Hüseyin Cöntürk’ün çıkardığı Yordam Dergisi etrafında bir araya gelen yazarlar arasına katıldı. Bir süre yazmaya ara verdi. Sonraki yıllarda Demokrat İzmir gazetesi ile Soyut, Papirüs, Yordam, Dost, Somut, Yeni Edebiyat, Oluşum, Sanat Olayı, Papirüs, Şiir Sanatı, Milliyet Sanat, Yeni Biçem, Yeni Edebiyat, Adam Sanat, Hürriyet Gösteri, Varlık, Dize, Şiir-lik, Kitap-lık, Cumhuriyet Kitap  vd. dergilerinde şiir ve yazıları yer aldı.
Ayrıca romanlar yazdı. Başlangıçta Varlık Dergisi’nde desenleri de yayımlandı. İnsan Arkadaşınındır adlı kitabıyla ile Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülünü, Yer Bezinden Bir Köle adlı şiir dosyasıyla 2000 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülünü, Ses Salkımları ile Orhon
Murat Arıburnu Şiir Ödülünü aldı.