Biz Kimiz?

Hakkımızda söylenecek fazla bir şey yok aslında; çünkü mevzu edebiyat!

Kolektif bir platform olduğumuz, bizden öncekiler ve bizden sonrakilerle bugüne dair bir bellek oluşturmak ve genele açık bir mecra oluşturmak istediğimiz, sanal edebi ortamlarda da varlığı dikkatimizi çeken “tek adam”cılığa, ben’ciliğe ve hatta biz’ciliğe karşı olduğumuz doğrudur. Yazmak, her ne kadar kişisel bir eylem olsa da, edebiyatın bireye, topluma, insanlığa dönük bir alan olmasından hareketle haber, tartışma, eleştiri ve diğer her tür mecranın da genele açık olması gerektiğini düşünüyoruz. Biz, tek kişi değiliz ama, biz’in bile sınırlarına karşıyız.

Mevzu Edebiyat, masa başında kurulmadı. Serzenişlerimiz, eleştirilerimiz, ihtiyaçlarımız, şaşkınlıklarımız, kırıklıklarımız, umutlarımız ve en önemlisi de emeklerimiz bizi kolektif bir mecra oluşturmaya itti. Bir suyun akıp yatağını bulması gibi birbirimizi bulduk. Her türlü edebiyat emekçisi ve okurun da aynı doğallık ve ihtiyaçla kendini ifade edebileceği, yazıp çizip tartışabileceği bir alan aradığında, yolu Mevzu Edebiyat’a çıksın istedik.

Mevzu Edebiyat, okur/yazarların edebiyatın kapsamına giren her alandaki haber, inceleme ve araştırma makalelerine açık olacaktır. Edebiyatın endüstrileşmesine, piyasalaşmasına, tek-ellerde toplanmasına, popüler kültürün tekerleğine bağlanmasına, insandan koparılmasına, yazarın seyirlik malzeme, kitabın meta haline getirilmesine, kolektifin ortak emek ve tartışma kültürüyle gedik açmak adına, çağrımız tüm okurlara ve edebiyat emekçilerinedir.

Edebiyat, kendisiyle mücadele eden huzursuz insana dairdir. Biz huzuru hiçbir yerde aramayanlarız. Kısacası mevzu biz değiliz, mevzu edebiyat!