11 Nisan 2018

Yazar Burhan Sönmez, European Bank for Reconstruction and Development’ın (Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası), British Council ve Londra Kitap Fuarı ile ortaklaşa gerçekleştirdiği EBRD 2018 Edebiyat Ödülünü kazandı.

EBRD Edebiyatı Ödülleri’nde Daša Drndić (Hırvatistan), Boris Akunin (Rusya) ile birlikte son üçe kalan Burhan Sönmez, ödülün kazananı oldu.

10 Nisan’da EBRD’nin Londra’daki merkez ofisinde düzenlenen bir törenle 20.000 Avro’luk ödülü, Burhan Sönmez ve çevirmen Ümit Hussein’in kazandığı ilan edildi. 11 Nisan 2018 tarihindeki Londra Kitap Fuarı’nda, bu yıl EBRD operasyon bölgelerinden, Baltık ülkelerinden kitaplar sergileyen özel bir etkinlik düzenlenecek.

Gelişmekte olan ülkelerin edebiyatlarını teşvik etmek amacıyla verilen ödül, Banka’nın Fas’tan Moğolistan’a, Estonya’dan Mısır’a, neredeyse 40 ülkenin kültür ve yaratıcılığını yansıtması için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Peter Frankopan, Gabriel Gbadamosi, Lucy Hannah ve Rosie Goldsmith’in jüri üyesi olduğu EBRD Edebiyatı Ödülü’nün, orijinal dilinden İngilizceye tercüme edilen ve Birleşik Krallık’daki bir yayıncı tarafından yayımlanan en iyi edebi kurguya sahip kitaba verileceği belirtilmişti.