11 Ekim 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Goethe Enstitüsü, İsveç Başkonsolosluğu, Hollanda Başkonsolosluğu ve Fransız Kültür Merkezi tarafından Anadolu Kültür ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen Kültür için Alan projesi çerçevesinde desteklenen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, atölyeler, söyleşiler, okumalardan oluşan ve çok dilliliği odağına alan zengin bir programla okuyucularla buluşuyor.

Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin bu yılki açılışı ayrı bir heyecan taşıyor. Ermenistan’da yaşayan, Kürtçe’nin en uzun soluklu gazetesi Rya Teze’nin yazarlarından Êzîdî Kürt şair Mirazê Cemal programın açılış gecesi konuğu olarak Diyarbakır’a geliyor. 12 Ekim Cuma akşamı saat 19:00’da Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşecek açılış programı kapsamında Mirazê Cemal ve Rya Teze gazetesiyle ilgili devam eden bir kısa belgesel çalışmasından bir bölüm de ilk kez gösterilecek. Diyarbakır, çevre iller, Türkiye, Ermenistan ve Avrupa’dan yazar, çevirmen ve şairlerin okuyucularla bir araya geleceği programda Mıgırdiç Margosyan’ın 80. doğum yılını kutlamak üzere bir gece de düzenlenecek.

Programın bu yılki onur konuğu ise şair Berken Bereh. Kürtçe edebiyatın görünürlüğünü sağlamak amacıyla yola çıkan KurdîLit’in düzenlediği çeviri atölyesinde Berken Bereh’in şiirlerinden bir seçkinin İngilizce ve Fransızca’ya çevrilme süreci başlatılıyor.

Diyarbakır Mimarlar Odası ve Eğitim-Sen 1 no’lu şubenin ana mekânları arasında bulunduğu etkinliklerde Kürtçe (Kurmancî, Kırmancca), Türkçe, Ermenice, Rumca ve Farsça edebiyat ile ilgili yazarlar, şairler, eleştirmenler ve akademisyenler zengin bir içerik kapsamında okuyucularla bir araya gelecekler. Yaratıcı üretimlerin de amaçlandığı program kapsamında, yazar Ayşegül Devecioğlu ile roman atölyesi, yazar Melek Özlem Sezer ile ise öykü atölyesi gerçekleştiriliyor. Çocuk ve gençlik edebiyatı, edebiyat ve toplumsal cinsiyet, klasik divanlar arasında karşılaştırmalı bir okuma, Kırmancca alanında okumalar ve akademik çalışmalar, programda öne çıkan konular arasında. Ayrıca Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, konuk yazarları ve okuyucuları Amed Şehir Tiyatrosu tarafından Kürtçe sahnelenen Tartuffe oyununa davet ediyor. Oyunun ardından ekiple birlikte gerçekleştirilecek söyleşi ise program çerçevesinde düzenlenecek diğer heyecan verici etkinlikler arasında yer alıyor.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018 programı, Aras Yayıncılık, Diyarbakır Okuma Kulübü, Ayrıntı Yayınları, İstos Yayınları, Ewro Dergisi, Dilop Dergisi, Hîva Yayınevi, Morî Yayınevi, KurdîLit, Amed Şehir Tiyatrosu ile işbirliği içinde ve Hrant Dink Vakfı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, TMMOB Mimarlar Odası Diyarbakır, Eğitim-Sen 1 no’lu şube, Kastal Cafe, Batman Tov Sanat Evi ve Mardin Leylan Cafe Kitap katkılarıyla gerçekleşiyor. Edebiyatın bugün dünyamızda neye çare olabileceğini, hangi umut kapılarını araladığını, adalet arayışımızda bize ne tür ilhamlar verebileceğini tartışmaya açan program okuyucularla buluşmayı bekliyor.

 

 

Detaylı Bilgi

 

 

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018 Programı