7 Şubat 2018

European Bank for Reconstruction and Development’ın (Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası), British Council ve Londra Kitap Fuarı ile ortaklaşa gerçekleştirdiği EBRD 2018 Edebiyat Ödülleri’nin son altı finalisti belli oldu.

Adaylar arasında Orhan Pamuk ve Burhan Sönmez’in de bulunduğu Edebiyat Ödülü 10 Nisan 2018’de EBRD’nin Londra’daki merkezinde açıklanacak ve kazanan yazar, 20.000 Avro’luk ödülün sahibi olacak. Kırk farklı ülkeyi buluşturan bu ödül, kültür zenginliğini ve yaratıcılığı yansıtmayı hedefliyor.

İşte son altı finalist kitap başlıkları:

All the World’s a Stage – Boris Akunin (Rusça’dan çeviren: Andrew Bromfield, Yayınevi: Weidenfeld & Nicolson)
Belladonna – Daša Drndic (Hırvatça’dan çeviren: Celia Hawkesworth, Yayınevi: Maclehose/ Quercus)
The Traitor’s Niche – İsmail Kadare (Arnavutça’dan çeviren: John Hodgson, Yayınevi : Penguin)
İstanbul İstanbul – Burhan Sönmez (Türkçe’den çeviren: Ümit Hussein, Yayınevi: Telegram Books)
The Red-Haired Woman – Orhan Pamuk ( Türkçe’den çeviren: Ekin Oklap, Yayınevi: Faber & Faber)
Maryam: Keeper of Stories- Alawiya Sobh (Arapça’dan çeviren Nirvana Tanoukhi, Yayınevi: Seagull Books)

        

Jüri Başkanı Rosie Goldsmith ise ödülle ilgili şunları ekledi: Katılımcılarımız Ermenistan’dan Arnavutluk’a, Baltık’lardan, Balkanlara uzanıyor. Bu ödül hem zihnimi hem de zihnimdeki roman tanımını geliştirmemi sağladı. Türkiye’den feminist bir yol romanı okuduk, Beyrut’tan bir aşk hikâyesi, Fas’tan bir özyaşam öyküsü, Arnavutluk’tan bir kara mizah ve Rusya’dan bir hiciv örneği okuduk. Kazanan romanımız aklınızı başınızdan alacak.

Diğer jüri üyeleri arasında Oxford Universitesi Profesörü Peter Frankopan, yazar ve şair Gabriel Adamosi, yazar ve yapımcı Lucy Hannah bulunuyor.