Fotoğraf: Sahan Nuhoglu

Yazarlarımıza, şairlerimize, edebiyatçılarımıza hayatlarını değiştiren, onları en çok etkileyen kitapları sorduk…

 

Şu an okuduğum kitap:

Beydeba’dan Kelile ve Dimne, Faruk Duman.

 

Keşke ben yazsaydım dediğim kitap:

Deniz Feneri, Virginia Woolf…

 

Beni en çok düşündüren kitap:

Tüm iyi şiirler… Şiir, düşünceyle hayal arasında bir alem gibi.

 

“Bir kitap okudum ve hayatım değişti” dediğim kitap:

George Perec, Uyuyan Adam. Bu kitabı okuduktan sonra, kitapların varlığı için şükretmiştim. Kitapların varlığı ve yazmak, ‘anlatabilmek’ oldu o gün bugündür.

 

Beni kahkahalarla güldüren kitap:

Kahkahalarla güldüğüm bir kitap olmadı. Gülerim kitap okurken, hatta eşim, kitaplarımı yazarken kendi kendime sürekli güldüğümü söyleyip takılıyor bana, sanırım çok hoşuna gidiyor bu durum. Ama hatırlayamadığım özellikle çok çok güldüğüm bir kitap.

 

Beni en çok ağlatan kitap:

Ken Kesey’in Guguk Kuşu’nun sonu geldi aklıma nedense. Sonra da kendime ‘ben kitap okurken ağlamıyor muyum, niye ağlamıyorum, duygusuz muyum?’ dedim. Hakikaten kitap okurken pek ağlamıyorum sanırım.

 

Okumadığım için utanç duyduğum kitap:

Savaş ve Barış, Tolstoy. Bazı klasikler yıllarca erteleniyor.

 

En çok abartılan kitap:

Çok abartıldıysa ve sevmediysem unutulup gitmiştir.

 

Gölgede kaldığını düşündüğüm kitap:

Hiçoğlunun Serüvenleri, Feyyaz Kayacan. Benim kuşağım yeterince tanımıyor, bir tanısa, okusa, çok sevecek bence.

 

Çocukluğumun ilk kitabı:

Küçük Prens, ilkokul ikinci ya da üçüncü sınıfta okudum. Elbette daha önce küçük kitaplar okumuşumdur ama hatırımda kalan ilk kitap bu. Duygum şöyleydi; ben bu kitabı çok sevdim, çok çok sevdim, ama neden sevdiğimi bilmiyorum. Yıllar içinde yeni okumalarla anladım neden sevdiğimi, her okuyuşumda bir daha sevdim.

 

Arkadaşlarıma hediye olarak aldığım kitap:

O anda ne konuşuyorsak, onu veririm ya da unutmam sonraki sefere hediye ederim.

 

En sevdiğim biyografi kitabı:

Günlüklerin Işığında Tanpınar’la Başbaşa, İnci Enginün ve Zeynep Kerman. Tanpınar’ın Mektupları, Zeynep Kerman. Bir dönem detaylı Tanpınar okuması yapmıştım, niceleri de var aslında. İnsan Tanpınar’la tanışmak çok etkileyiciydi. Hala hiç beklenmedik anlarda bazı detaylar gelir aklıma.

 

Ece Erdoğuş Levi – Öz Yaşam Öyküsü

1982 yılında Bursa’da doğdu. Tiyatro bölümü mezunu, yüksek lisansını karşılaştırmalı edebiyat üzerine yaptı. Ortaoyuncular’da oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak çalıştı.

Prof. Dr. Ali Budak, Roman, Kültür, Kimlik isimli kuramsal kitabında “Romanın Romanla Eleştirisi Yahut Parodik Bir Roman Denemesi: Tuhaf Hikâyeleri Sever misiniz?” makalesinde, Erdoğuş’un romanı üzerine kapsamlı bir inceleme yapmıştır.

Çeşitli antoloji, dergi ve eklerde öykü, makale, inceleme ve eleştiri yazıları yayımlanan Erdoğuş, İstanbul’da yaşıyor ve Masal Clara’nın annesi.

Kitapları: Yok Olma Kılavuzu (Doğan Kitap, 2011), Kar İzleri Örttü (Kırmızı Kedi Yayınları, 2012), Tuhaf Hikayeleri Sever misiniz? (İletişim Yayınları, 2016), Dünya İçin Bir Şans (hep kitap, 2017), Kolpa (İletişim Yayınları, 2017), Her Şeyi Baştan Anlat (hep kitap, 2018), İstanbul Bir Masaldı (Everest Yayınları, 2018).