Yazar Hakan Bıçakcı ile Hüseyin Bul Söyleşisi

25 Mayıs 2018

 

Özellikle sevdiğiniz bir kelime var mı?

Hayır, özellikle sevdiğim bir kelime yok.

 

Sizi ne heyecanlandırır, en son ne zaman, ne için heyecanlandınız?

Hayranı olduğum yazarların yeni kitapları, büyük yönetmenlerin yeni filmleri, sevdiğim grupların albüm çıkarmaları beni hâlâ heyecanlandırıyor. Şimdi büyük bir heyecanla Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmini bekliyorum.

 

İnsanın hangi hali sizi rahatsız eder?

Çoğu hali. İnsan rahatsız edici, yıkıcı ve karanlık bir varlık.

 

Aidiyet duygunuz var mı?

Geleneksel anlamda yok. Kendimi tesadüfen içinde bulunduğum gruplardan ziyade, içinde yer almak için çaba sarf ettiğim, bilinçli olarak bir şeyler yaptığım gruplara yakın hissediyorum.

 

Edebiyat ne işe yarar?

Edebiyat çoğunlukla işe yaramaz. İşe yaramasa bile vazgeçilmezdir. İşe yarayan çoğu şey ise aslında gereksizdir.

 

Türkiye’de edebiyat dergilerinin “vurucu” etkisi azaldı mı?

Konunun uzmanı değilim ama bana kalırsa azalmadı. Dergiler hâlâ etkili.

 

Güldürü, komedi deyince aklınıza kim geliyor?

Arzu Film, Cem Yılmaz, Umut Sarıkaya, Ricky Gervais.

 

Çalışmak gerçekten de kutsal mıdır?

Hayır. Bu sözün altında bir kesimi işçi olarak tutma hesabı var sanki. Eğer finansal açıdan bir mecburiyeti yoksa herkes çalışmak zorunda değildir bence. Aylaklık da gayet saygın bir statüdür.

 

Hakan Bıçakcı – Özyaşam Öyküsü

1978’de İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra 1996’da üniversite eğitimi için Ankara’ya gitti. 2001’de Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirerek İstanbul’a döndü. İlk romanı Romantik Korku (2002), ikinci romanı Rüya Günlüğü (2003), üçüncü romanı Boş Zaman (2004), ilk öykü kitabı Bir Yaz Gecesi Kâbusu (2005), dördüncü romanı Apartman Boşluğu (2008) Oğlak Yayınları tarafından yayımlandı. Beşinci romanı Karanlık Oda (2010) İletişim Yayınları’ndan çıktı. 2011 yılında Apartman Boşluğu, Boş Zaman ve Rüya Günlüğü (2003) İletişim Yayınları tarafından tekrar yayımlandı. Yeni ve eski öykülerden oluşan öykü kitabı Ben Tek Siz Hepiniz (2011), Hikâyede Büyük Boşluklar Var (2015), Doğa Tarihi (2014), grafik hikâye kitabı Otel Paranoya (2017) ve Uyku Sersemi (2017) İletişim Yayınları’ndan çıktı. Apartman Boşluğu 2009 yılında Arnavutçaya, 2010 yılında Arapçaya, 2011 yılında Bulgarcaya ve İngilizceye çevrildi. Çeşitli dergi ve gazetelerde edebiyat, sinema, popüler kültür konulu yazıları yayımlandı.