Carl Norac’ın yazdığı, Ingrid Godon’un resimlediği Babam Bir Dev İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan, okumayı yeni öğrenen çocukların zorlanmadan okuyabileceği, keyifli bir kitap. Küçük bir çocuğun babasını dev gibi görmesi öyle naif bir dille anlatılmış ki okurken yüzünüz gülüyor, kendi küçüklüğünüze götürüyor sizi.

“Babam bir dev. Ne zaman ona sarılmak istesem, merdivenle yukarı tırmanmam gerek. Neyse ki babam beni omuzuna almayı seviyor da merdivenle gezmek zorunda kalmıyorum.”

Babalarımız biz küçükken bizim için dev gibidirler. Onların kucağında olmak, omuzunda dolaşmak her zaman heyecan verici olmaz mıydı?

“Ne zaman saklambaç oynasak, babamın dağların arkasına saklanması gerekir”

Ne kadar da iddialı bir cümle. Babayı nasıl da büyük gösteren sımsıcak bir ifade. Dağların arkasına saklandığında görünmeyecek baba gerçekten bir dev olsa gerek!

“Ve ne zaman bulutlar yorgun düşse, gelip babamın omuzlarında uyurlar.”

Gökyüzünde durmaktan yorgun düşmüş bulutların, yeryüzünde bir bankın üstünde oturmakta olan babamın omuzlarına yumuşak bir şekilde inip, sakin sakin uyuduklarını hayal etmek beni inanılmaz heyecanlandırdı. Keşke gerçek olabilse demeden kendimi alıkoyamadım. Siz de düşünsenize, nasıl tatlı bir an değil mi?

Bu güzel kitabın her bir satırını paylaşmayacağım tabii sizinle. Ama inanın açılan her yeni sayfa, babamızın ne kadar güçlü, ne kadar şefkatli, ne kadar eğlenceli olduğunu gerek resimlerle gerekse tatlı tatlı benzetmelerle çok güzel hatırlatıyor.

Miniklerinize ve size keyifli okumalar dilerim.

 

Carl Norac, Babam Bir Dev, Resimleyen: Ingrid Godon, İş Bankası Kültür Yayınları, 13. Baskı: 2018.

Paylaş
Önceki İçerikBir Gazetecinin Edebiyat Adamı Olarak Portresi
Sonraki İçerikEcinniler Kültür ve Edebiyat Dergisi Yayın Hayatına Başladı!
Avatar
1983 yılının ilk günü dünyaya geldi. 90’lı yıllarda çocuk olabilmenin keyfini sürdü. Sonra büyüdü, okumayı öğrendi, harfleri çözdü. Okumayı sevince, yazmaya tutkuyla bağlanmak kendiliğinden geldi. Öğrenim hayatı rakamlarla dolu olsa da, kelimeler her zaman daha değerli oldu. Bir süre dublaj yaptı, yerel radyolarda neşeli programlar sundu. TEGV de çocuklara masallar okudu. Uzun yıllardır büyük bir yayınevinde keyifle çalışıyor. Büyüklerin dünyasında yorulduğunda ise arka bahçesine geçip, çocuk kitapları okuyarak dinleniyor. "Karnellayı Çağıran Ses" isimli çocuk kitabı Pötikare Yayıncılık tarafından 2017’de yayımlandı.