Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi, James Joyce’un 136. doğum günü kutlamaları kapsamında “James Joyce ile Bir Öğleden Sonra” isimli bir etkinlik düzenledi. 3 Şubat Cumartesi günü düzenlenen etkinliğe Fuat Sevimay, Sevinç Erbulak, Jenny Miller, Aidan McMahon, Fainche Egan ve Doğukan Atasavun değerli katkılarda bulundular.

James Joyce ile Bir Öğleden Sonra isimli etkinlik, Sanatçının Genç Bir Adam Olarak Portresi ve Finnegan Uyanması eserlerini başarıyla çeviren ve geçtiğimiz ay Talat Sait Halman Çeviri Ödülü’nün de sahibi olan yazar ve çevirmen Fuat Sevimay’ın söyleşisiyle başladı. Ünlü yazar Joyce’un hayatından kesitler anlatan Sevimay, daha sonra Dublinliler isimli öykü kitabından örnekler verdi. Joyce romanlarındaki izlekleri, imgeleri ve motifleri anlattı, karakterlerini tahlil etmemize yardımcı olacak bilgiler sundu ve Joyce’un içinden çıkılması zor denilen eserleri hakkında dinleyenleri aydınlattı.

Fuat Sevimay’dan hemen sonra sahneye çıkan ünlü tiyatrocu ve sinema oyuncusu Sevinç Erbulak ise Dublinliler isimli eserin sevilen öykülerinden biri olan Evelyn’i ve Ulysses kitabından bir bölümü seslendirdi. Aralarda ise Jenny Miller ve Aidan McMahon İrlanda müziği yaparak dinleyicilere ziyafet yaşattı.

Programın son bölümünde, James Joyce’un şiirleri ekrana yansıtıldı. Şiirleri orijinal dilinden Fainche Egan’ın seslendirirken, Profesör Gerry Smyth tarafından bestelenen Oda Müziği Şiirleri, Doğukan Atasavun’un gitarıyla can buldu.

 

 

 

Paylaş
Önceki İçerikEdebiyatta Yaratıcılığın Öyküsü
Sonraki İçerikHiç Kimsenin Öyküsü
İrem Uzunhasanoğlu
1983 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde İngiliz Filolojisi okudu, Cambridge Universitesi’nde Uluslararası Öğretmenlik eğitimi aldı, daha sonra da New York Üniversitesi’nde Yüksek Lisans’ını tamamladı. İlk romanı Gitme, Gül Yanakların Solar’da (2015) Türkiye Yunanistan nüfus mübadelesini ve göçü anlattı. Yaratıcı yazıyı ve eleştirel düşünceyi destekleyen "365, Her Güne Bir Yazı" (2016) isimli bir kitap hazırladı. Spencer Holst’un öykülerini "Büyücünün Kızı" isimli çeviri kitabıyla dilimize kazandırdı. En son kitabı "Ufkun Öte Yanı" İthaki Yayınevi’nden çıktı. İstanbul’da yaşayan yazar roman yazmanın yanı sıra İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Doktorasına devam etmektedir.