Şair Halim Yazıcı, çocuklar için yazdığı şiirleri Kuş Oyunları ve İyi Kediler Çocuklar adlı şiir kitaplarında toplamış. Kitaplar Aralık 2017’de Caz Kedisi Yayınları tarafından basıldı. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere baş karakterlerimiz kuşlar ve kediler fakat her iki kitaptaki şiirlerin temel izleği barış ve özgürlük.

Yazıcı’nın şiirleri bir şekilde mecrasını bulup barışa ve özgürlüğe doğru akıyor. Özellikle Kuş Oyunları’ndaki şiirlerde “Savaş” teması da belirgin olarak karşımıza çıkıyor. Meselenin şiirin önüne geçmemesi şiirlerin en güzel tarafı diyebilirim. Çünkü genel algı çocuk edebiyatında didaktik olmak üzerine kuruludur fakat öğretmek sanılanın aksine oldukça zordur, bu yüzden pek çok çocuk edebiyatı yazarı meselelerini anlatırken çocukların beğenilerini görmekte zorlanır. Yazıcı, bu anlamda çocuklara şiir yazarken mesele ve çocuk beğenisi dengesini iyi kurmuş. Yine de meselenin şiirin önüne geçtiği örnekler de yok değil. Özellikle ölüm vurgusu olan şiirlerde kendini gösteriyor bu tutum. Bu demek değil ki ölüm çocuk edebiyatında olmayacak, elbette olmalı. Çocuk edebiyatı demek yalnızca hayal dünyasından ibaret demek değil. Zaten şiir de hayat ve dil dengesi değil midir?

Kuş Oyunları’nda birkaç basım hatası var, bu da şiirlerin son okumadan geçmediğini gösteriyor. Bu tip hatalar çocukların gözünden kaçmaz. Bu anlamda daha özenilmeliydi.

Kitap görsellerini Azime Akbaş Yazıcı çizmiş. Oldukça güzel resimler var fakat bazı görseller ile şiirler uyumsuz. Özellikle İyi Kediler Çocuklar kitabındaki iki kedi karakter, Tarçın ve İrma’ya ait şiirlerde görülüyor bu durum. Örneğin İrma’nın adı geçtiği ilk şiirde görselde köpek var. Bir sonraki şiirde ise kedi resmi var. Bu yüzden İrma’nın kedi mi köpek mi olduğu anlaşılmıyor.

İyi Kediler Çocuklar çocuklara daha çok hitap eden şiirlerden oluşuyor. Okurken hayvan sevgisini hissediyorsunuz. Bu şiirlerdeki sıcaklık bana Namık Kemal’in çocuklar için yazdığı Şermin adlı şiir kitabındaki -benim de çok sevdiğim- “Rengin” şiirini hatırlattı. Yani Yazıcı’nın, muzır ve sevimli kedisi Tarçın ile Namık Kemal’in Rengin’i bende aynı heyecanı yarattı.

Çocuk şiirleri çocuk edebiyatımızdaki en zayıf alanlardan biri, bu anlamda bu kitaplar önemli bir boşluğu doldurmaya aday ve tam da bu yüzden anlamlı hale geliyor.

Çocuklarınıza barış, özgürlük, hayvan sevgisi aşılayacak şiirleri güzellikle aktarıyor bize Yazıcı.

 

Halim Yazıcı, Kuş Oyunları, Caz Kedisi Kitap, 2017.
Halim Yazıcı, İyi Kediler Çocuklar, Caz Kedisi Kitap, 2017.
Paylaş
Önceki İçerikYazarın ve İnsanlığın Kuyusu
Sonraki İçerikBeyninizdeki Sinekler
Avatar
1982'de Muğla/Yatağan'da doğdu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nde okudu. 2007 yılından beri aktif olarak yazıyor. Öykü, şiir, inceleme, söyleşi yazıları Varlık, Sarnıç Öykü, Hayal, Sıcak Nal, Özgür Edebiyat, Lacivert, İzafi, Galapera Öykü ve Berfin Bahar dergilerinde yayınlandı. "Kötücül Mantarlar" adlı öykü dosyası 2012 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri'nde 'dikkate değer' bulundu. Kitapları: "Bay Prada Nasıl Öldürüldü" (Öykü, Nota Bene Yay., 2015), "Annemin Kuşları" (Hayal Yay. Çocuk öykü, 2014), "Herkesin İçinde Hiç Olmak" (Hayal Yay. Öykü, 2010), "Yüzyıllık Perde" (Alakarga Yay. Sinema), "Öyküden Çıktım Yola" (Aylak Adam Yay. Minimal Öykü Seçkisi), "Başlarken Yalnızsın Bitirdiğinde Daha da Yalnız" (İletişim Yay. Hasan Ali Toptaş Söyleşiler kitabı).