Peder Frederik Jensen’in Danimarka Demiryolları, Kalem Ajans’ın “Kısa Öykülerden Uzun Bir Köprü” olarak adlandırdığı, daha önce okumadığımız bir ülkenin edebiyatı ile tanıştığımız projede yer alan yedi kitaptan biri. Yayın yönetmenliğini Nermin Mollaoğlu, yayın koordinatörlüğünü Hazal Baydur’un yaptığı Danimarka Demiryolları, Dancadan dilimize Sadi Tekelioğlu çevirisi ile kazandırılmış. Kitabın kapağında ise yine Danimarkalı çizer Mette Ehlers ile çalışılmış.

Peder Frederik Jensen, 1978 yılında Kopenhang’da dünyaya gelmiş ve önce tekne imalatı üzerine eğitim almış, 2006 yılında da Danimarka Yazarlar Akademisi’nden mezun olmuş. 2013 yılından itibaren Danimarka’nın Information gazetesinde geniş yelpazede habercilik ve yazarlık yapmakta.

Danimarka Demiryolları, ilk romanı 2007 yılında yayımlanan Peder Frederik’in üçüncü kitabı. Önsözünü Şebnem İşigüzel’in kaleme aldığı kitap yirmi beş farklı öykü, yirmi beş farklı fotoğraf ile okuyucunun karşısına çıkıyor.

Jensen; işçileri, kafası dağınık yazarları, hafifmeşrep kadınları kendine özgü tarzı ile ele almış. Öykülerde Danimarka’daki insanların hikâyelerini çoğunda Irak ve Afganistan gibi ülkelerden isimlerle okuyoruz. Şebnem İşigüzel’in önsözde “kısa, basit, sert şeyler yazıyor” diyerek anlattığı Jensen, edebiyatın her şeyi konu etme gücünü çok iyi kullanarak zamanımıza dair hikâyeler anlatıyor. 2016 yılında Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen kitap günümüz Danimarka’sında sert ve yoğun üslubu ile okuyucuya Danimarka seyahati sunuyor.

“Parçalar”, “Güneşin Acelesi Var”, “Yumurtlama Dönemi”, “Just Like You, Egoman”, “Yıkılmış Bir Dünya”, “Ruken”, “Köprüdeki Adam”, “Kanca”, “Asserbodaki Şato Harabesi”, “Bir Paket Uzun LA”, “Tak Tuk”, “Torben ve Bitten”, “Benimkine Benzeyen Bir Kafeste”, “Girinti ve Çıkıntı”, “Bjarne”, “Baston”, “Karides Almayı Unutmayın”, “Bir Buluşma”, “İstediğin Gibi Olsun”, “Numaramı Silmemiş”, “Vampirler”, “Tavuklarla Geçirilecek Basit Bir Yaşam Hayali”, “T anahtarı”, “Litte Turkey”, “Cep Kitapları” adında yirmi beş öyküden oluşan Danimarka Demiryolları okurun hayal dünyasını harekete geçirmeyi amaçlıyor.

 

Little Turkey’den

… Arka kısma geçtiğimde Kemal’i orada yemek yerken görüyorum. Önünde bir tas içinde sulu yemek var. Bir elinde ekmek var. Kemal’in ekmeği tutan eline bakıyorum, parmaklarına dikkat ediyorum, uçları nasır tutmuş, tırnağının olduğu yerin hemen arkası nikotin sarısı. Yemek yemek isteyip istemediğimi soruyor, ben de “Evet,” diyorum. Bana bir parça ekmek uzatıyor. Ekmeği bir zarf şekline getirip kırmızı sosun içine bandırıp beyaz renkli etleri yakalamaya çalışıyor, büyük bir keyifle karnımı doyuruyorum. …

 

Peder Frederik Jensen, Danimarka Demiryolları, Çev: Sadi Tekelioğlu, Kalem Kültür, 2018.