Yapı Kredi Yayınları 5000. Kitabını Yayımladı

Yapı Kredi Yayınları’nın 5000. kitabını kutladığı etkinlikte konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Yapı Kredi Yayınları Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, “5000 kitabı, iyi bir okurun ömrü boyunca okuyabileceği kitap sayısı olarak değerlendirirsek, yayınevimizin bir ömre bedel eser yayımlamış olduğunu söylememiz yanlış olmaz kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

Nâzım’ın Cep Defterlerinde Kavga, Aşk ve Şiir Notları (1937-1942), bir grup araştırmacının Memet Fuat Arşivi Piraye Koleksiyonu üzerine çalışması sonucunda ve Yücel Demirel’in editörlüğüyle oluşturuldu. Kitap, Nâzım Hikmet’in 1937-1942 yılları arasında İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa hapishanelerinde tuttuğu 6 cep defterinden yola çıkarak hazırlandı.

Farklı boyutlardaki 6 defter, tıpkıbasımların yanı sıra şairin notlarında yer alan bazen bir tek kelimenin, yarım kalmış bir cümlenin, bir mısranın, adresin ya da rakamların çağrıştırdıkları döneme ait açıklama metinleri de eklenerek kitap haline getirildi.

1000. kitabı Aloşnâme, 2000. kitabı İbn Battûta Seyahatnâmesi, 3000. kitabı Kazım Karabekir’in Günlükleri, 4000. kitabı Ara Güler’in fotoğrafları ve Turhan Selçuk’un çizimleriyle 1978’de Allahın Askerleri adıyla kitaplaşan söyleşi dizisi Yaşar Kemal’in Çocuklar İnsandır olan Yapı Kredi Yayınları, 5000. kitap olarak da Nâzım Hikmet’in Nâzım’ın Cep Defterlerinde Kavga, Aşk ve Şiir Notları (1937 – 1942)’nı seçti.

 

Stephen King’den Yeni Roman Duyurusu

11 yaşında bir çocuğun cesedinin parkta bulunmasında kanıtlar, İngilizce öğretmeni Terry Maitland’ı işaret etmektedir. İki kız babası Maitland’ın soruşturması üzerine yazılan roman  okuyucusunu merakta bırakma ve gerilimi hep yüksek tutma açısından iddialı bir King romana benziyor. The Outsider ismi ile yayımlanacak kitabın orijinal dilinde çıkış tarihi ise Mayıs 2018 olarak belirlendi.

 

Sait Faik’in Hayatı Belgesel Oluyor

 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık’ın hayatı belgesel oldu. Senaristliğini ve yönetmenliğini Onur Barış’ın üstlendiği belgeselin adı Benden Hikayesi. 11 Mayıs’ta Baba Sahne’de gerçekleşecek ilk gösterimde, Sait Faik kendi hikayeleriyle izleyiciyle buluşacak.

Kültür Bakanlığı’nın destekleriyle tamamlanan belgeselin görüntü yönetmenliğini Hikmet Merdan, Sait Faik’i canlandırma işini ise oyuncu Mert Er üstlendi.

Filmin yönetmeni Onur Barış, Sait Faik ile ilgili görüşlerini,

“Sait Faik, edebiyatı ve sanatı farklı gören bir insan. Edebiyatı, edebiyat yapmak için ya da edebiyatçı olmak için yapılmayacağını düşünüyor. Edebiyat eleştirmenleriyle vakit geçirmekten, edebiyat konuşmaktan çok fazla zevk almıyor. Biz de belgeselde Sait Faik’in öykülerinde yer alabilecek, sıradan insanlara yer verdik. Sait Faik’in duygu durumlarını etkilediği insanlarla görüştük” şeklinde aktardı.

 

Ağaçtaki Kız Berlinale’de

Berlin Film Festivali’nin edebi eserleri filme uyarlayabilmek amacıyla organize ettiği Books at Berlinale, Şebnem İşigüzel’in kitabı Ağaçtaki Kız ile üçüncü kez Türkçe bir eseri seçti.

Daha önce Soraya, Meltem Yılmaz ve Daha, Hakan Günday ile Türkçe eserlerin yer aldığı Berlinale’de bu yıl Gürcistan, İtalya, Yunanistan, Almanya, İspanya gibi ülkelerden 12 kitap yer alıyor.