Julia Donaldson 1948 yılında Londra, Axel Scheffler 1957’de Hamburg’da doğdu. Kalabalık bir ailede büyüdü. Kardeşi Mary ile birlikte karakterler yaratıp onlara kendi hayal güçlerinde hayat veriyorlardı. Scheffler ise kitapların içine doğdu ve eline kalem aldığı yaştan itibaren de çiziyordu. Donaldson 5. yaş günü için babasının kendisine aldığı The Book of a Thousand Poems kitabı sayesinde şiirler en yakın arkadaşı oldu. Hayatının bir yerlerinde şarkılar, şiirler devamlı yer aldı. Julia Donaldson’ın çocuk programlarına yazdığı şarkılar ile başlayan hikâyesi, 1993 yılında Scheffler’ın çizimlerini yaptığı A Squash And A Squeeze ile kitap sayfalarında devam etti. Scheffler ve Donaldson bu kitapla birlikte yayın hayatlarına başladılar.

Kitaplarının odağı sevgi olan Donaldson ve Scheffler, çocuklara eğlenceli armağanlar bırakıyor. Her sayfasından şarkıların seslendiği kitaplar çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak konusunda oldukça başarılı oluyor. Öyle ki, kitapları benim hâlâ kendime almaya devam ettiğim en etkileyici hediyeler arasında yerlerini koruyor.

“Pırtık Tekir” hikâyesi, bir çalgıcı kedisi olan Pırtık Tekir’in bir gün dolaşmak için çalgıcı Hüsnü’den ayrılması ile başlar. Döndüğünde, arkadaşı Hüsnü’yü yerinde bulamaması, Pırtık’da bir hayal kırıklığı yaratır. Hüsnü ise kapkaççının peşinden koşarken düştüğü için hastahaneye kaldırılır. Hüsnü ile bir türlü yolları kesişemeyen Pırtık Tekir, yeni ailesinin yanına yerleşir. Ayrılsalar da birbirlerini unutamayan Hüsnü ile Pırtık, yeni hayatlarını sürdürmeye çalışır. Ancak, Pırtık Hüsnü’yü bulmayı aklına koyduğu gibi arama çalışmalarına başlar. Pırtık’ın bu arada üç küçük yavrusu olur. Yavrulardan biri olan Cimcim Tekir’de kendisini takip eder. Sonunda çalgıcı Hüsnü ile buluşup hasret gideren Pırtık’ın karşısına Cimcim Tekir çıkar:

“Lütfen, bırak ben olayım çalgıcının kedisi” der.

Hüsnü ve Cimcim Tekir şarkı söylerken Pırtık Tekir ve ailesi de onu dinlemeye gelir. Samimi bir hikâyenin sonu sıcacık sarıyor sizi.

Hikâyelerini şiirsel bir dille anlatan Julia Donaldson, Pırtık Tekir kitabında da üslûbu ile birlikte bol bol şarkı kullanmıştır. Axel Scheffler çizimlerinin sizi içine çekmesi, kitabın bütünlüğünü büyüleyici bir şekilde korumuştur. Julia Donaldson kitaplarını, asıl kahramanları ve yazmaya cesaret edebilmesinin sebepleri olan kardeşleri Mary ve Martin’e armağan etmiştir.

Pırtık Tekir, çocuklara sevgi kavramını öğreten ve büyüdükçe içinin boşalması, boşaltılmasına karşı mücadele eden bir kitaptır. Her geçen gün daha da eksildiğini çeşitli acı olaylarla yaşadığımız “sevgi”yi hatırlatan kitapların özellikle çocuklar için yazılması, içimizdeki “umut” yapraklarını yeşertiyor.

İstiyorum ki, çocuk edebiyatının mihenk taşlarından olan Julia Donaldson, daha çok yazsın, Axel Scheffler renkleri ve çizimleri ile dünyamızdan ayrılmasın.

 

Julia Donaldson, Pırtık Tekir, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2009.       

Paylaş
Önceki İçerikÇöplükleri Gerçeğe Dönüştüren Kitap: Tanıdık Şeyler
Sonraki İçerikFotoğrafın Metalaşması Bağlamında Instagram
Avatar
1990 yılında İstanbul'da doğdu. Önce Arel Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü'nü bitirdi, sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun oldu. Sinema, tiyatro, sergi yani onun için her şey sanat, bir de fotoğraf makinesi ile sokak sokak keşfetmeye bayılıyor. Çeşitli platformlarda seyahat yazıları, film yorumları, biyografi yazıları yayınlanıyor. Aynı zamanda, bir çocuk kitabı hazırlığında, çünkü onlar için çabalamayı çok seviyor. mevzuedebiyat.com sitesinde kitap eleştirileri yayınlanmaya başladı.