15 Ekim 2018

 

Almanya’nın Dortmund Tiyatrosu 13 Ekim akşamı Ich Europa (Ben Avrupa) isimli önemli bir projeye ev sahipliği yaptı. Dokuz farklı ülkeden on bir yazarın eserlerinin senaryolaştırılıp sergilendiği gecede doğu ve batı arasında bir köprü oluşturulurken, ortak tarihi paylaşan coğrafyaların edebi metinlerinin sesleri de sahnede yankılandı. Yönetmen Marcus Lobbes’in yönettiği oyunda, Balkanlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri yazarları arasından seçilen on bir yazarın metinlerini on bir farklı aktris sergiledi.

 

Türkiyeden Yavuz Ekinci’nin “Bana İsmail Deyin” isimli öyküsünün de monolog halinde sergilendiği oyunda diğer ülkelerden de Anis Hamdoun, Iman Huma, Yasmina Kadra, Nermina Kukic, Ismail Kupeli, Sud Mohafez, Burhan Qurbani, Tanja Sljivar, Mouzaffer Ozturk isimli yazarlar katıldı.

 

Ekinci’nin aynı isimli kitabında yer alan “Bana İsmail Deyin” öyküsü “Nennt Mich İsmael” olarak Almancalaştırılıp, monolog olarak sahnelendi.

 

Yazarlara, Ortadoğu ve Avrupa’yı birleştiren ana temaların ne olduğu, insanların kaderlerinin hangi noktalarda kesiştiğinin yanı sıra;  yakın-uzak, sevgi-nefret, savaş-barış kavramları soruldu. Yazarların eserlerinin çarpıcı görsellerle edebi bir panoramada sunulduğu oyunda bin dört yüz yıllık bir ortak geçmişin acıları ve çatışmaları irdelendi, kıtalararası ortak sorunlar dile getirildi. Yazarların rüya, hafıza ve sınırlar üzerine odaklandığı metinlerle izleyenlere hem görsel hem de edebi bir şölen yaşatıldı.